PUITAIAD

Puitaed on väga laialt levinud piirdeaia tüüp, olles vastupidav, privaatne ning maja välisilmega lihtsasti sobituv. Omanäolisust saab luua värvitooni, materjali ja paigaldusstiiliga.

Puitaia valikul peaks lähtuma maja arhitektuurist, omavalitsuse kehtestatud nõuetest ja naabruses olevatest piirdeaedadest.

Puitaiad liigitatakse kaheks: horisontaalsed ja vertikaalsed puitaiad.

Horisontaalne puitaed

Sellise aiatüübi puhul paigaldatakse laudis metallpostidele horisontaalselt. Võimalik on valida erineva laua laiuse, laua vahe ja pinnatöötluse vahel. Kõige rohkem kasutust leiab peensaetud laud 21 x 95 või 21 x 120 mm.

Suurema privaatsuse saavutamiseks on võimalik teha ka kahepoolse laudisega aed, kus lauad paigaldatakse mõlemale poole posti.

Halli värvi horisontaalse laudisega liugvärav koos jalgvärava ja vilkuriga

Vaata rohkem pilte tehtud töödest siit.
LOE: 10 soovitust ja tähelepanekut piirdeaia valikul.

Vertikaalne puitaed

Sellise aiatüübi puhul on vajalikud spetsiaalsed postid, kuhu on prussikõrvad enne pinnatöötlust juba külge keevitatud. Põiklatiks kasutatakse kas hööveldatud 45 x 95 mm või hööveldamata 50 x 100 mm prussi. Lippideks leiab kõige rohkem kasutust peensaetud 21 x 95 või 21 x 120 mm ning hööveldatud 18 x 95 mm laud.

 Kõige populaarsem ning ühtlasi kindlam valik on lipid ja prussid kruntida ning kaks korda tööstuslikult pihustiga värvida. Saab ka kasutada süvaimmutatud (pruun/roheline) või peitsitud laudist, kuid see vajab juba ka tihedamat järelhooldust üle värvimise või peitsimise näol. 

Eriilmet saab aiale anda laudise profiili valiku ja aialipi otsa töötlusega. Lisaks klassikalisele sirge otsaga lipile on võimalik tippe ümaraks/nurga alla lõigata või katta U-liistuga.

Betoonist sokliga pruuni värvi vertikaalne puitaed

Vaata rohkem pilte tehtud töödest siit.
LOE: 10 soovitust ja tähelepanekut piirdeaia valikul.