Aiakoda

10 soovitust ja tähelepanekut piirdeaia valikul.

 1. Lähtu ümbruskonnast. Majaesine aed peaks sobituma maja fassaadi ning ümbruskonnaga.

   

 2. Aia kõrgus võiks jääda kuni 1500 mm. Kõrgemad aiad tuleb enamasti kooskõlastada kohalikus omavalitsuses.

   

 3. Väravate valikul arvestada krundi iseärasustega. Tiibväravad on “kohmakamad” ja võtavad avades rohkem ruumi. Liugväravad on töökindlamad ja ruumisäästlikud, kuid arvestama peab, et värava kogupikkus on 1.5 korda suurem värava avast.

   

 4. Pea silmas kasutusmugavust. Automaatika lisamine väravale aitab aega kokku hoida  ning võimaldab väravat avada/sulgeda, ükskõik kust.

   

 5. Vali kvaliteetne materjal. Aia ehitus pole odav. Selleks et aed kestaks, tuleb kindlasti valida kuumtsink või kuumtsink + pulbervärvitud metallist aia postid ja värava karkassid. Ima kuumtsinkimiseta hakkab aed roostetama! Puitaia puhul vali aga minimaalselt süvaimmutatud või krunt + 2 kihti värvi. Kinnitustarvikud C3.

   

 6. Arvesta lemmikloomadega. Liiga madala aia puhul võib koer talvel lumehangede abil aiast üle hüpata. Kui aia ja maapinna vahele jääb liiga suur vahe, siis väiksed koerad võivad läbi pugeda või kaevata. Selle vastu aitab betoonist sokkel.

   

 7. Kooskõlasta naabritega. Hea aed tagab hea naabri! Et see nii ka oleks, tuleks kruntidevahelised aiaehituse etapid naabritega läbi arutada, et see vastaks mõlema ootustele. Mõistlik oleks ka kulud kahasse kanda.

   

 8. Kontrolli piiripunkte. Et vältida hilisemaid probleeme ja lisakulusid, tasuks piirid eelnevalt geodeedil maha märkida. Tihtilugu pole vanad aiad piiri suhtes korrektsed ning nendest ei tasuks lähtuda.

   

 9. Vali hoolikalt! Et leiaksid lahenduse, millega oled ka tulevikus rahul, otsi internetist ja vaata galeriidest tehtud töid. Võimalusel kaasa ka arhitekt.

   

 10. Usalda kogemust. Aia ehituseks vali kogemustega ettevõte, kes annab oma tööle garantii. Kogemustega ettevõte teab aia paigalduse murekohti ning oskab anda hüva nõu.