Aiakoda

Kas tiib- või liugvärav? Kumba eelistada?

Autovärav on iga aiaga ümbritsetud kodu lahutamatu osa. See, et me autoväravat vajame on ilmselge, aga kas eelistada tiibväravat või liugväravat? Automaatikaga või ilma? Aiakoda pika kogemusega spetsialistid annavad nõu selle otsuse langetamisel.

Metallraamil Sommer tiibvärava automaatikaga vertikaalne puitvärav2

TIIBVÄRAV

Tiibväraval on kaks väravalehte, mis avanevad kahele poole.
Manuaalne värav varustatakse maariivide ja sulgemisriiviga ning seda saab tabalukuga lukustada.
Kui soovitakse tiibväravat automaatikaga siis karkassi keevitatakse põõn, kuhu automaatika kinnitatakse. Automaatika vajab minimaalselt 100×100 mm posti.
Automaatikaga varustatud väravat saab avada puldi ja/või telefoniga(lisandub GSM-kontroller). Väravat on samuti võimalik manuaalselt avada, kui peaks voolukatkestus tekkima. Selleks on vaja mootor võtmega vabastada.

Tiibvärava plussid

* Lihtne ja kerge konstruktsioon, mis teeb paigalduse lihtsaks. * Odav hind! Tiibvärav on liugväravast ca 2-3 korda odavam.

Tiibvärava miinused

* Tekib “kasutu ala”, mis värava lehtede avamiseks tuleb jätta tühjaks.
* Lume ja tuule suhtes tundlikud. Suur vastutuul võib laudisega kaetud värava mootorid lõhkuda. * Vajavad tihedamat reguleerimist ja hooldust.
* Suure teekatte kalde korral jääb värav maapinnast kõrgele.
* Esineb rohkem tõrkeid kui liugväraval.

LIUGVÄRAV

Liugvärav avaneb külje peale paralleelselt aiaga. Värava kogupikkus on poolteist ava pikkust, näiteks 5 m ava puhul on värava enda pikkus 7,5 m. Liugvärav on varustatud siiniga

ja see liigub edasi-tagasi rullikute peal.
Manuaalne värav varustatakse spetsiaalse liugvärava lukuga, mida on võimalik võtmega lukustada.
Automaatikaga varustatud väravat saab avada puldi ja/või telefoniga(lisandub GSM-kontroller). Väravat on samuti võimalik manuaalselt avada, kui peaks voolukatkestus tekkima. Selleks on vaja mootor võtmega vabastada.

Liugvärava plussid

* Hooldusvaba. Meie 10+ aastat tagasi paigaldatud väravad kestavad tänase päevani ilma, et oleks käinud seal kordagi hooldust tegemas. Siiski soovitaks seda aegajalt teha.
* Kontsruktioon, mis annab töökindluse ka tormi ja lumerohke talvega.
* Pikk eluiga. Liugvärav on loodud kestma. Tänu sujuvale liikumisele koormab vähe mootorit ning annab sellele pika eluea.

* Vandalismi kindel. Tänu tugevale konstruktsioonile ei jõua väravat jõuaga lahti painutada. * Tõrkeid värava töös sisuliselt ei esine.

Liugvärava miinused

* Keerukas ja raske konstruktsioon, mis teeb paigaldamise keerulisemaks. * Kõrge hind. Ca 2-3 korda kallim tiibväravast.

Paar lauset ka värava dekoratiivsest poolest…

Kui väravatüüp on valitud, siis peaks mõtlema ka visuaalse poole peale.
Värav koosneb metallkarkassist, mida saab erinevate materjalidega katta.
Suures plaanis on kaks võimalust. Üks võimalus on karkass katta värava tootmise käigus sisse (või peale) keevitatud varbide (metallist vardad) või tugeva 2D paneeli näol. Pärast seda see kuumtsingitakse ja pulbervärvitakse.
Teine variant on see, et teeme värava karkassi valmis. Kuumtsingime ja pulbervärvime ning alles siis katame selle teile sobiliku materjaliga. Üldiselt on selleks, kas horisontaalne või vertikaalne laudis. Värvitooni valikul tasuks lähtuda maja fassaadist.